Maria Konopnicka znana

W dniach 07-10 września b.r., jako Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny zorganizowaliśmy wyprawę edukacyjną pod nazwą „Śladami Marii Konopnickiej: Suwałki – Warszawa – Żarnowiec”, która objęła także Krosno, Duklę i Łańcut, a która była dofinansowana przez Urząd Miejski w Suwałkach.

Poznawanie Konopnickiej rozpoczęliśmy od Suwałk, od wizyty w muzeum jej imienia, gdzie 25 czerwca wysłuchaliśmy wykładu na temat jej dziecięcych lat. W planie było obejrzenie nowej wystawy pn. „Pieśń o domu”, która miała tego dnia być już otwarta. Niestety, termin ten uległ przesunięciu na sierpień, stąd każdy uczestnik wyprawy musiał obejrzeć ją w późniejszym czasie indywidualnie.

Siódmego września w Warszawie, po krótkim spacerze po Starym Mieście, udaliśmy się do Muzeum Literatury, gdzie wysłuchaliśmy wykładu o warszawskich latach Konopnickiej oraz obejrzeliśmy eksponaty związane z jej życiem i twórczością, np. pierwsze wydania jej książek, pisane własnoręcznie listy.

Ósmego września odwiedziliśmy Żarnowiec, gdzie w podarowanym poetce przez społeczeństwo  polskie dworku mieści się poświęcone jej muzeum. Tam, bo zwiedzeniu obiektu wzięliśmy udział w kilku lekcjach edukacyjnych (o twórczości patriotycznej Konopnickiej, przyrodzie w jej twórczości, o jej działalności społecznej)  oraz obejrzeliśmy film o jej życiu i dorobku. Wieczorem, zorganizowaliśmy wieczór jej poezji – każdy uczestnik wyprawy czytał lub recytował z pamięci jej wiersze.

Dwa kolejne dni wyprawy, kierując się w stronę Suwałk, spędziliśmy na zwiedzaniu Krosna, w tym lokalnego Centrum Dziedzictwa Szkła, Dukli oraz Łańcuta.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wyprawy, w tym głównie Urzędowi Miasta Suwałk.