Zmarł Zygmunt Filipowicz

Nie żyje Zygmunt Filipowicz, jeden z założycieli i wieloletni prezes naszego Stowarzyszenia Przyjaciół Suwalszczyzny. Odszedł niespodziewanie, w nocy z 3 na 4 września.

Urodził się w Raczkach w 1931 roku. Po ukończeniu suwalskiego gimnazjum i studiów na wydziale dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim powrócił w rodzinne strony i pracował jako nauczyciel. Po kilku latach zajął się tworzeniem miejscowego muzeum, które za jego czasów przerodziło się w znaczącą, stale powiększającą swoje zbiory, w tym m. in. o prace Alfreda Wierusza-Kowalskiego instytucję kultury w regionie, z Muzeum im. Marii Konopnickiej i placówkami zamiejscowymi – Muzeum K.I Gałczyńskiego w Praniu, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Muzeum im. Michała Kajki w Ełku.

Pracę zawodową łączył z działalnością społeczną, był jednym z inicjatorów powołania Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Suwalszczyzna”, które przerodziło się w Stowarzyszenie Przyjaciół Suwalszczyzny, organizatorem sesji naukowych poświęconych Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu i 60-tej rocznicy mordu katyńskiego. Opublikował kilka książek, m.in. o Marii Konopnickiej i Zdzisławie Maszewskim – wywiadowcy Armii Krajowej. Dzięki jego zaangażowaniu na budynku przy ulicy Kościuszki została umieszczona tablica upamiętniająca postać bohaterskiego suwalczanina.

Za swoją działalność Zygmunt Filipowicz w 2001 roku otrzymał tytuł „Zasłużony dla Miasta Suwałk”.

My – członkowie stowarzyszenia – znaliśmy Go jako wielkiego miłośnika naszego miasta i Suwalszczyzny, doskonale znającego ich historię i kulturę, wielce im oddanego, a przy tym człowieka ciepłego, skromnego i życzliwego. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Zygmunt Filipowicz spocznie na miejscowym cmentarzu przy ulicy Mikołaja Reja w piątek 6 września. Wyprowadzenie zwłok z domu pogrzebowego przy ulicy A. Mickiewicza (na wprost stacji paliw) do kościoła gimnazjalnego nastąpi o godz. 13.30.4